Ostatnie pożegnanie

Każdego roku w naszym kraju umierają tysiące ludzi. Powody ich śmierci są bardzo różne. Czasami jest to ciężka walka z chorobą, z którą nie udaje się wygrać. Kiedy indziej może to być wypadek, a jeszcze w innych przypadkach po prostu starość. W każdym jednak przypadku konieczny jest pogrzeb.

W naszym kraju najwięcej pogrzebów odprawia parafia, do której należała osoba, którą musimy pożegnać. Jednak nie jest to koniecznością. Jeśli wybieramy cmentarz nie przynależący do takiej parafii, uroczystość pogrzebowa może odbyć się na przykład w kaplicy, gdzie poprowadzi ją duchowny bądź inna osoba wybrana przez osobę żegnaną lub jej najbliższych.

W każdym jednak przypadku niezbędny jest zakład pogrzebowy, który odpowiedzialny jest za godny pochówek. Bez względu na to, czy taka osoba jest chowana w sposób tradycyjny czy poprzez skremowanie, aktu tego również dokonuje właściwy zakład pogrzebowy. W takim zakładzie od chwili śmierci aż do momentu pochówku znajduje się ciało, jest przygotowywane do ostatniego pożegnania i w należyty sposób zaopiekowane do chwili, gdy spocznie na cmentarzu. W odpowiednim pomieszczeniu w zakładzie pogrzebowym może odbyć się również pożegnanie takiej osoby. Jest wówczas wystawiana przed oblicze najbliższych, którym składane są również kondolencje. Dopiero później następuje właściwa ceremonia pogrzebowa.

Wiele ludzi zastanawia się, który cmentarz wybrać na pochówek swoich bliskich. W przypadku, gdy najbliżsi wyjeżdżają w różne strony naszego kraju, a także poza jego granicę, wybór takiego miejsca nie jest prosty. Zawsze bowiem chcemy, aby był ktoś, kto zaopiekuje się grobem naszych bliskich, znajdzie czas by choć raz na kilka miesięcy umyć nagrobek, a także by regularnie zapalić znicze i pomodlić się w intencji bliskich. Z tego powodu często wybieramy taki cmentarz, który znajduje się w naszej okolicy, by mieć stały dostęp do grobu najbliższej osoby. Wówczas ceremonię pogrzebową nie może odprawić parafia do której należała zmarła osoba, a obowiązek ten zwykle przechodzi na osoby z kaplicy, która znajduje się na terenie danego cmentarza bądź do której on przynależy.

Wszystkie formalności związane z pochówkiem należy dopełnić możliwie jak najszybciej. Dobry zakład pogrzebowy może nam pomóc w tym trudnym czasie ze zorganizowaniem wszystkich najistotniejszych spraw. Warto więc wybrać możliwie najlepszy i profesjonalny zakład, któremu powierzymy ciało najbliższej osoby, aby rzeczywiście ze spokojem skupić się na swojej żałobie i ostatnim pożegnaniu, nie zaś zamartwiać się o to, jak taki zakład potraktuje naszego bliskiego, czy wszystkie formalności uda się dopełnić na czas, a także o to, w jaki sposób w ogóle przystąpić do takich formalności. Jeśli więc stracimy bliskiego członka swojej rodziny, przyjmijmy kondolencje i pozwólmy sobie pomóc dobremu zakładowi pogrzebowemu oraz profesjonalnym pracownikom takiego zakładu, aby nie narażać się na dodatkowe przykrości i stres.