Spotkanie z policją

Na drodze i podczas jazdy może dojść do wielu, czasem przykrych sytuacji. Na drodze oczywiście panują pewne zasady i regulacje, które opisane są w kodeksie drogowym. Jako kierowcy, musimy ich bezwzględnie przestrzegać, a ich nieprzestrzeganie może skutkować poważnymi konsekwencjami. Najczęściej są to mandaty, które dyktowane są danymi zapisywanymi w taryfikatorze, czasami jednak sprawy mogą być na tyle poważne, że konieczna będzie rozprawa sądowa, a nawet stracenie prawa jazdy lub pozbawienie wolności.

Mandat jest karą, która dzieli się jak gdyby na dwie części. Pierwszą składową mandatu są punkty karne, drugą natomiast jest grzywna pieniężna. Podczas spotkania z policją należy bezwzględnie pamiętać, że często nie warto jest wdawać się w niepotrzebne dyskusje. Kary dyktuje taryfikator, a lokalna policja, która nas zatrzymała nie ma wpływu na to, jaka kara zostanie nam przydzielona. Oczywiście istnieją widełki, w których za dane przewinienie może wybierać policjant indywidualnie, jednak z reguły nie są one zbyt szerokie i nie dają zbyt wielkiego pola do manewru.

Kontrole drogowe, transport samochodów

Jak się okazuje, najczęstszą przyczyną kontroli jest jednak jedynie sprawdzanie trzeźwości. Jeśli jesteśmy za kierownicą i w ostatnim czasie nie spożywaliśmy alkoholu, nie powinniśmy się bać kontroli drogowej. Wygląda to z reguły tak, iż policjant poprosi o nasz dowód osobisty oraz o dowód pojazdy i prawo jazdy, następnie otrzymamy polecenie, aby dmuchnąć w stronę urządzenia, które nazywane jest alkomatem. Jeśli alkomat wykaże 0.0, możemy spokojnie oddalić się po tym, jak policjant odda nam nasze dokumenty. Kontrole drogowe mogą mieć jednak inne podstawy. Często spotykanym powodem kontroli jest oczywiście przekraczanie prędkości. Często słyszy się błędne komentarze i nazywa się osoby dostające takie mandaty mianem pirat drogowy. Jest to oczywiście niesprawiedliwe i błędne, gdyż piratem drogowym jest osoba która nagminnie przekracza prędkość, prócz tego nie stosuje się do dziesiątek innych reguł, które zapisane i egzekwowane są w kodeksie ruchu drogowego. Pirat drogowy to osoba stanowiąca szczególne zagrożenie na drodze, przez swoją nieostrożną i nieodpowiedzialną jazdę może spowodować wiele przykrych zdarzeń i konsekwencji nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Oprócz policji, ukarani mandatem możemy zostać także za błędne parkowanie bądź też za pośrednictwem radaru. Radar jest urządzeniem, który z konkretnej odległości jest w stanie wyznaczyć prędkość, z jaką porusza się dany samochód. To niewielkie urządzanie rejestruje prędkości nadjeżdżających samochodów oraz wykonuje im fotografie, które w późniejszym czasie trafiają na policję. Jeśli samochód przekroczy prędkość, a zdjęcie trafi na policje, zostanie ono skopiowane i wysłane na adres zamieszkania osoby, do której należy samochód (lokalizacja odbywa się przy pomocy numerów rejestracyjnych), wraz z mandatem który winna osoba będzie musiała niestety zapłacić.