Dom z garażem czy też lepszy będzie ten wolnostojący?

Budując jednorodzinny dom już na etapie projektu, musimy przewidzieć kilka kwestii. Na pierwszy rzut oka to, gdzie przechowywać będziemy samochód może nie być zbyt istotne, ale to błąd. Co więcej, garaże pełnią nie tylko miejsce, gdzie zostawia się na noc samochody. Mając jednorodzinny dom, to właśnie w tym miejscu są przechowywane narzędzia, rowery i inne przedmioty. Jest kilka możliwości, które mogą zaproponować projektanci i warto się im przyjrzeć.

Dom scalony z garażem

Jeśli chcemy móc pochwalić się nowoczesną nieruchomością o spójnej bryle, to koniecznie zdecydować się powinniśmy na budowę domu ze wpisanym w niego garażem. W ten sposób do garażu będzie można dostać się z domu i z zewnątrz. To niezwykle praktyczne rozwiązanie i na pewno docenimy je w czasie niesprzyjającej aury.

Budowa domu, gdzie garaż jest z nim połączony, daje możliwość pomieszczenia zlokalizowanego na tym samym poziomie co parter. Jest to znacznie bardziej oszczędna opcja niż ta z budową przy piwnicy. Z drugiej strony pierwszy wariant ogranicza ilość wolnego miejsca. Do tego mając garaż w piwnicy, musimy się liczyć ze stromym zjazdem i może być to dla wielu kierowców problematyczne. Z kolei na poziomie parteru może ten element czasem przytłaczać elewację, ale można to zniwelować poprzez zachowanie spójności domu z bramą wjazdową.

Wolnostojący garaż

Drugą opcją proponowaną przez projektantów jest budowa nieruchomości bez garażu. Można go później dobudować przy większej działce. Mając taki komfort w zasadzie, nie musimy się martwić o jakieś ograniczenia w kwestii jego wielkości. Na dodatek tego typu rozwiązanie daje znacznie większe pole manewru w kwestii wykorzystania go jako dodatkowego pomieszczenia gospodarczego. Konstrukcja tego rodzaju jest również dobra pod kątem oszczędności wynikających z ocieplenia. Tutaj nie jest ona bowiem aż tak istotne, bo nie wpływa na uciekanie energii cieplnej z domu. Mimo że jest to budynek wolno stojący, to jednak w dalszym ciągu musimy zadbać o dopasowanie go pod kątem stylu do naszego głównego budynku mieszkalnego. Korzystając z tego wariantu, nie ma przymusu, aby powstawał on dokładnie w tym samym czasie co główna nieruchomość.

Może się przecież okazać, że w postawienie domu włożyliśmy sporo środków pieniężnych, to może nie być dobrym posunięciem zadłużanie się jeszcze, aby powstawał garaż. Podobnie możemy postąpić, gdy nie mamy jeszcze auta lub ten, którym dysponujemy, jest już wiekowy i nie szkoda jest go zostawić pod przysłowiową chmurką.

To, jaki rodzaj garażu wybierzemy, jest więc sprawą otwartą i często zależeć może od indywidualnych potrzeb lub okoliczności.