Praca kierowcy.

Roentahlenberg / Pixabay

Transport lądowy

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego jak dużą rolę w dzisiejszej gospodarce odgrywa transport lądowy. To właśnie drogą lądową przewożone są towary pomiędzy miastami oraz państwami współpracującymi ze sobą. Szczególnie ważną rolę odgrywają samochody ciężarowe, które mogą przewozić najróżniejsze produkty niezależnie od ich stanu skupienia. Tirami transportowane są różnego typu paliwa, zwierzęta, materiały budowlane oraz produkty codziennego użytku. Na co dzień każdy z nas mija setki tirów, które jadą w nieznanym nam kierunku, aby dostarczyć załadunek do wyznaczonego miejsca. To właśnie dzięki nim możemy wybierać w sklepach z tysięcy produktów. Warto jednak zastanowić się nad tym, kto siedzi za kierownicą tych ogromnych pojazdów oraz jak wygląda na co dzień praca kierowców, którzy pokonują setki kilometrów każdego dnia.

Praca kierowcy ciężarowego

Kierowca ciężarówek każdego dnia musi pokonywać liczne wyzwania. Praca za kierownicą jest bardzo trudna ze względu na jej monotonnie oraz negatywny wpływ na nasze ciało. Kierowcy pokonują setki kilometrów jadąc autostradą – nie widzą zatem przed sobą nic charakterystycznego lub ciekawego – przez większość dnia mają przed swoimi oczami szare drogi – wiąże się to często ze znużeniem oraz chęcią snu. Może być to bardzo niebezpieczne, ponieważ grozi to wypadkami, które mogą zakończyć się uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią kierowcy lub osób trzecich. Trudnością w zawodzie kierowcy jest również siedzący tryb życia – niestety może być to przyczyną licznych chorób związanych z nadwagą. Kierowcy często będą skarżyć się również na bóle stawów lub mięśni co wynika z nieodpowiedniej pozycji. Dodatkowym aspektem, który wpływa negatywnie na życie zawodowych kierowców jest ciągła rozłąka z rodziną. Zazwyczaj wyjeżdżają oni w trasę na kilka dni – w tym czasie mają oni kontakt z bliskimi jedynie telefoniczny. Sytuacja taka może wpływać na psychikę człowieka, a także obciążać relacje pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny. Jak widzimy jest to zawód naprawdę trudny i wymagający zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Kto może być kierowcą?

Jeśli zadajesz sobie pytanie kto może pracować w zawodzie kierowcy zawodowego to śpieszmy Ci z pomocą. Pracę tę mogą podjąć osoby, które ukończyły specjalne kursy zawodowe i posiadają prawo jazdy umożliwiające kierowanie samochodami ciężarowymi. Są to obowiązkowe elementy, które należy posiadać. Nie trzeba jednak mieć własnego samochodu ciężarowego – wiele firm zatrudniając kierowców ciężarowych zapewniają im możliwość używania firmowych samochodów w celu wykonywania poszczególnych zleceń. Oczywiście możesz zdecydować się na zakup własnego auta, jeśli posiadasz odpowiednie zaplecze finansowe, jednak lepiej na początku oswoić się z tym ciężkim zawodem korzystając z firmowego samochodu. Jeśli jednak zrezygnujesz z tej pracy nie będziesz miał dodatkowy zobowiązań finansowych związanych z wcześniejszym zakupem samochodu ciężarowego.