Jak zostać kierowcą zawodowym?

falco / Pixabay

Kierowca tira

Zawód kierowcy zawodowego cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Głównym czynnikiem, który zachęca zarówno mężczyzn, jak i kobiety do wyboru tego zawodu jest wysokie wynagrodzenie. Ważne jest również to, iż osoby posiadające odpowiednie uprawnienia z łatwością znajdą pracę w firmie transportowej lub zlecenia, które będą mogli wykonać na własną rękę. Zapotrzebowanie na kierowców samochodów ciężarowych wiąże się ze wzrostem znaczenia transportu lądowego w dzisiejszej gospodarce. To właśnie tirami transportowane jest większość towarów zarówno na terenie naszego kraju, jak i poza jego granicami. Warto jednak pamiętać o tym, że praca zawodowego kierowcy jest bardzo wymagająca i często ma negatywny wpływ na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne człowieka. Jeśli jednak jesteś pewny, że chciałbyś rozpocząć swoją działalność w tym zawodzie i zastanawiasz się jakie kroki musisz podjąć to chętnie Ci podpowiemy.

Prawo jazdy

Rozpoczęcie pracy w zawodzie zawodowego kierowcy wymaga od Ciebie posiadania dokumentu zezwalającego na kierowanie samochodami ciężarowymi. Dokument taki możesz uzyskać zdając egzamin na prawo jazdy określonej kategorii. W trakcie takiego egzaminu sprawdzana będzie twoja znajomość praw panujących na drodze oraz umiejętność jazdy samochodem ciężarowym po drogach. Ważnym aspektem w trakcie starania się o uzyskanie możliwości kierowania dużymi pojazdami jest psycholog. Jak już wcześniej wspominaliśmy zawód ten jest dużym obciążeniem psychologicznym, ponieważ wiąże się z ogromnym stresem, samotnością oraz rozłąką z bliskimi. Właśnie z tego powodu każdy musi przejść specjalne badania psychologiczne kierowców, aby ocenić stan ich psychiki. Tylko pozytywny wynik tego badania umożliwi Ci rozwój twojej dalszej kariery.

Praca w firmie czy na własną rękę

Wielu kierowców, którym udało się uzyskać pozwolenie na kierowanie pojazdami ciężarowymi na początku swojej pracy staje przed pytaniem czy kupować własny samochód i pracować na własną rękę czy też zdecydować się na zatrudnienie w firmie transportowej. Istnieje kilka dróg rozwoju kariery kierowcy tira i jej wybór zależy od twoich własnych potrzeb, oczekiwań i możliwości. Pierwsza droga to uzyskanie zatrudnienia w firmie transportowej oraz korzystanie z firmowego samochodu w trakcie wykonywania wszystkich zleceń. Drugą możliwością jest zakup własnego auta oraz dalsza współpraca z firmą transportową – dzięki temu uzyskujemy w łatwy sposób zlecenia i nie musimy samodzielnie szukać załadunków. Ostatnia drogą jest zakup własnego auta oraz wykonywanie samodzielnie znalezionych i wybranych zleceń. To rozwiązanie może dać nam poczucie wolności, jednak stawia nam wyzwanie związane z odpowiednią organizacją zleceń, tak aby w jak najbardziej optymalny sposób wykorzystać możliwości transportowe naszego pojazdu. Może to być jednak najbardziej dochodowe rozwiązanie. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję przeanalizuj plusy i minusy każdej z nich.