Awarie na drogach

Każdy z doświadczenia wie, że życie pełne jest niespodzianek. Nie zawsze są to jednak niespodzianki pozytywne. Każda osoba, która posiada prawo jady przez przynajmniej kilka lat, przynajmniej raz w swojej przygodzie za kółkiem przeżyła chwile, w której samochód odmówił posłuszeństwa. Najgorsze z tych przypadków występują wtedy, kiedy do awarii samochodu dochodzi podczas samej jazdy, musimy wtedy awaryjnie się zatrzymać i jak najszybciej usunąć pojazd z drogi w taki sposób, aby nie blokował on innych samochodów oraz by nie doszło do żadnej kolizji i utrudnień w ruchu. To właśnie z tych powodów, w samochodzie wymagane są chociażby trójkąty ostrzegawcze, które stawiamy w odpowiedniej, wyznaczonej odległości od samochodu który uległ awarii. Trójkąty te pomagają zbliżającym się kierowcom szybciej zareagować i zauważyć uszkodzony samochód, dzięki temu są w stanie swobodnie go wyprzedzić.

Co zrobić jeśli nasz samochód uległ awarii podczas jazdy?

Awaria podczas jazdy to najgorsze, co może spotkać nasz samochód na drodze. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Przede wszystkim, należy zadbać o to, aby przetransportować samochód w bezpieczne miejsce na drodze, najszybciej jak to możliwe. W tym celu warto skorzystać z pomocy innych kierujących i przepchnąć samochód chociażby na pas awaryjny. Kolejnym krokiem jaki należy podjąć jest skontaktowanie się z odpowiednimi służbami drogowymi, takie usługi świadczy na przykład pomoc drogowa.

W czym może pomóc nam podczas awarii pomoc drogowa?

Dzięki pomocy drogowej, w stosunkowo krótkim odstępie czasu od zamówionej usługi zostanie przysłany do nas mechanik, którego zadaniem będzie diagnoza problemu, który wystąpił w naszym samochodzie i jego naprawa (jeśli jest to możliwe). Często dochodzi jednak do sytuacji, w których naprawa na miejscu jest niestety niemożliwa, wtedy assistance drogowy wysyła do nas lawetę. Laweta ma jedno, bardzo proste zadanie jakim jest transport samochodów. Na miejscu kolizji, wypadku, bądź też właśnie awarii, laweta ma za zadanie przewieść uszkodzony samochód bądź też samochody w odpowiednie miejsce.

Warto dorzucić na koniec kilka słów podsumowania. Awarie drogowe zdarzają się codziennie i zdarzają się wszystkim, niezależnie od tego jak dobrym kierowcą ktoś jest i jaki kto ma staż. W takich sytuacjach pod żadnym pozorem nie należy panikować, panika źle wpływa na nas w każdym aspekcie naszego życia i podobnie jest także tutaj. Spokojnie spróbujmy zatrzymać pojazd w miejscu, w którym nie będzie on stanowił żadnego zagrożenia dla innych pojazdów. Jak najszybciej jak to możliwe zadzwońmy pod numer, który jest odpowiedzialny za pomoc drogową. Rozstawmy trójkąty ostrzegawcze i poczekamy, aż nadjedzie laweta, dzięki której nasz pojazd zostanie przetransportowany w odpowiednie miejsce, w miejsce w którym usterka zostanie w błyskawicznym tempie zażegnana. Awaria podczas jazdy to sytuacja stresowa, dlatego warto trzymać nerwy na wodzy, opanować się i zachować całkowitą koncentrację.