Jak wybrać dobrą szkołę jazdy?

pasja1000 / Pixabay

Wybór szkoły jazdy to spory wydatek. Nie chcemy wyrzucić pieniędzy w błoto. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i wybierz odpowiedni ośrodek szkolenia kierowców.

Lokalizacja

Nie bez znaczenia jest wybór lokalizacji, ponieważ kiedy nie mamy jeszcze prawa jazdy, korzystamy z komunikacji miejskiej. Pytanie tylko, czy będziemy tam podróżować z domu, szkoły czy miejsca pracy? To wszystko ma znaczenie, w zależności od tego, w jakich godzinach dysponujemy czasem na jazdę, przed czy po pracy.

Co posiada szkoła jazdy?

Każda szkoła nauki jazdy posiada co najmniej jedną salę wykładową, nie mniejszą niż 25 metrów kwadratowych, wyposażoną w stoliki i miejsca siedzące oraz wyposażenie dydaktyczne. Oprócz tego niezbędny jest oznaczony lokal, w którym kursanci omawiają istotne kwestie, a administracja gromadzi konieczną dokumentacje. Pojazdy do nauki przeważnie posiadają dodatkowe sprzęgło i hamulec po stronie pasażera oraz oznaczenie w postaci litery „l” montowane na dachu.

Cena to nie wszystko

Obecnie ceny kursów są dość podobne i nie pojawiają się żadne ukryte koszty. Wyższa cena wcale nie musi być wyznacznikiem jakości szkoły. Cena kursu to opłata za materiały szkoleniowe, 30 godzin zajęć teoretycznych oraz 30 godzin jazdy.

Statystyki zdawalności

Ośrodki szkolenia kierowców zawsze chwalą się, jeśli mają wysoką zdawalność egzaminów praktycznych. Istnieją nawet specjalne rankingi dotyczące konkretnych ośrodków.

Gdzie szukać informacji?

Najlepszym sposobem jest spytanie znajomych o opinie i polecenie dobrego instruktora. Oczywiście ludzie się różnią, niektórym odpowiada dana szkoła, innym już niekoniecznie. Większym źródłem są fora internetowe, choć istnieje spore ryzyko natknięcia się na nieprawdziwe komentarze.

Kiedy robić prawo jazdy?

Kurs prawa jazdy wymaga poświęcenia czasu, więc jeśli zmieniamy pracę, powiększyliśmy rodzinę i jeszcze budujemy dom, dołożenie sobie kursu wcale nie ułatwi nam sprawy. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na kurs, dobrą porą będzie zima. Teoretycznie droga nie jest zbyt przyjazna do jazdy, co zniechęca wielu kursantów, ale dzięki temu łatwiej będzie nam umówić się na jazdy. Obecnie w Polsce wcale nie ma bardzo obfitych opadów śniegu, zresztą kiedy już zdobędziemy prawo jazdy, nie unikniemy jazdy w niesprzyjających warunkach pogodowych, więc dlaczego nie nauczyć jeździć się w trudnych? Najwięcej chętnych jest wiosną i latem, jazda w tych porach ma sporo zalet.
Po przeanalizowaniu istotnych czynników, na pewno uda ci się znaleźć dobrą szkołę. Pamiętaj, jeśli nie odpowiada ci prowadzone szkolenie, na każdym etapie kursu możesz zmienić szkołę jazdy i zabrać swoje dokumenty do innej szkoły.