Jakie dokumenty musi mieć kierowca ciężarówki? Co kierowca ciężarówki musi mieć przy sobie – jak zostać kierowcą ciężarówki?

Choć metody transportu znacząco się rozwinęły i w wielu przypadkach stosuje się głównie transport lotniczy, to na krótszych dystansach oraz w niektórych konkretnych sytuacjach, wciąż wykorzystywany jest głównie transport drogowy. Z tego powodu nie słabnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych kierowców, którzy mogą przewozić ludzi i przedmioty. Jak zostać kierowcą ciężarówki i co kierowca ciężarówki musi mieć przy sobie w trasie?

Jakie są wymagania i jak zostać kierowcą ciężarówki?

Do kierowania zawodowo takim pojazdem nie wystarczy standardowe prawo jazdy. Musimy zdobyć uprawnienia kategorii C/C+D lub D/D+E. Nie jest to jednak jedyne, co kierowca ciężarówki musi mieć przy sobie.

co kierowca ciężarówki musi mieć przy sobie

Oprócz tego podstawowego dokumentu trzeba również posiadać świadectwo kwalifikacji zawodowej, po zakończeniu specjalistycznego kursu, który odnawia się co pięć lat, oraz orzeczenie lekarskie, które jest wydawane na podstawie stosownego paragrafu ustawy o transporcie drogowym. Dzięki tym dokumentom można zacząć myśleć o rozpoczęciu kariery, jako zawodowy kierowca ciężarówki. Jest to zawód wymagający, ale też dający sporą swobodę i możliwość podróżowania nie tylko po kraju.