Na co zwracać uwagę wynajmując magazyn?

Prowadzenie działalności gospodarczej, szczególnie jeżeli jest ona związana z branżą transportową, handlową oraz produkcyjną wymaga odpowiedniej ilości przestrzeni na przechowywanie produktów i materiałów. W tym celu można zakupić magazyn zgodny z preferencjami właściciela przedsiębiorstwa. Jednak jest to dość kosztowna inwestycja i stwarza konieczność zamrożenia dużej ilości środków. Tańszą i wygodniejsza alternatywą jest wynajęcie powierzchni magazynowej, co znacznie redukuje koszty.

Decyzja o wynajęciu nie powinna być jednak podjęta pochopnie i powinna być poparta dokładną analizą rynku i indywidualnych potrzeb. Decydując się na wynajem magazynu musimy wziąć pod uwagę kilka niezbędnych czynników. Popełnienie błędu i wynajęcie nieodpowiedniego obiektu może skutkować problemami związanymi z logistyką oraz finansami. Internet jest pełen ogłoszeń zawierających powierzchnie magazynowe do wynajęcia. Poniżej przedstawimy kwestie, na które szczególnie trzeba zwrócić uwagę wybierając odpowiedni obiekt.

Określenie potrzeb przedsiębiorstwa

Magazyny to tak naprawdę centrum logistyczne danej firmy. To tutaj gromadzony i odpowiednio rozprowadzany jest towar. Ważne jest aby był skrojony na miarę potrzeb najemcy. Przede wszystkim należy zastanowić się jaki dokładnie metraż jest aktualnie potrzebny i jaki może przydać się za jakiś czas. Powierzchnie magazynowe wybiera się zazwyczaj z uwzględnieniem wolnego miejsca, które w przyszłości może bardzo się przydać. Ważne są również wszelkie dodatkowe kwestie, który może oferować właściciel budynku jak ochrona, monitoring, wyposażenie magazynu, windy i inne udogodnienia.

Otoczenie i sąsiadujące firmy

Bardzo ważne jest również zapoznanie się z najbliższym otoczeniem obiektu oraz wszelkimi potencjalnymi niedogodnościami, które możemy napotkać w trakcie użytkowania magazynu. Chodzi tutaj głównie o to, czy działania sąsiadujących przedsiębiorstw nie będą uciążliwe dla pracowników (hałas, kurz, smród). Istotna z punktu widzenia potencjalnych klientów i współpracowników jest również droga dojazdowa.

Porównanie ofert na rynku

Jeżeli zdefiniowaliśmy już własne potrzeby, to kolejną kwestią jest dokładne przeszukanie wszystkich ofert w interesujących nas lokalizacjach. Zdobędziemy wtedy większą wiedze na temat stawek za wynajem i potencjalnych udogodnień. Znajomość rynku będzie również solidną podstawą do ewentualnych negocjacji cen z właścicielem obiektu.

Magazyny do wynajęcia – lokalizacja

Niewątpliwe bardzo ważną rolę ogrywa to, gdzie zostanie postawiony nasz magazyn. Decyzja o wyborze lokalizacji nigdy nie jest łatwa. Przed jej podjęciem musimy wziąć szereg czynników po uwagę. Między innymi czy w pobliżu są dogodne drogi dojazdowe, ekspresowe i węzły autostradowe, które mogą znacznie wpłynąć na komfort użytkowania wynajmowanej powierzchni.

Spośród innych czynników możemy wymienić występowanie magazynu w strefie ekonomicznej, dzięki czemu możemy starać się o różne dofinansowania i upusty z racji działalności firmy w tym miejscu.

Wynajem magazynu – cena

Bardzo istotnym czynnikiem, który często ma niebagatelny wpływ na decyzje o wynajmie danego obiektu jest oczywiście cena. Należy pamiętać, że cena wynajmu może nie obejmować wszystkich kwestii związanych z użytkowaniem magazynu. Wynajem powierzchni magazynowej może wiązać się z dodatkowymi kosztami w postaci mediów, czy tzw. service charge. W skład opłat mogą wchodzić również dodatkowe usługi związane z utrzymaniem lokalu oraz terenów wspólnych jak tereny zielone, place zewnętrzne, parkingi czy droga pożarowa. Warto również zwrócić uwagę na podatek od nieruchomości, który płaci się ze względu na zajmowaną powierzchnie.

Magazyny logistyczne często oferują najemcom odpowiednie zabezpieczenia w postaci systemów alarmowych, kamer oraz ochrony. W takim przypadku należy zapytać do kogo należy obowiązek zapłaty za powyższe usługi.

Powierzchnia magazynowa na wynajem

Wynajem magazynu to decyzja, która musi być po pierwsze poprzedzona analiza powierzchni, którą potrzebuje dane przedsiębiorstwo do właściwego funkcjonowania. Z jednej strony nie warto wynajmować zbyt małego magazynu, z drugiej strony nie można także przesadzać z jego wielkością. Optymalnie jest, gdy wynajmiemy obiekt z lekkim zapasem miejsca, które zawsze przydaje się podczas prowadzenia działalności gospodarczej.

Czas najmu i możliwość wypowiedzenia umowy najmu

Każdy kto prowadzi firmę wie, że elastyczność to podstawa każdego biznesu. Nie inaczej jest podczas wynajmu magazynu. Warto podpisywać tylko takie umowy, które są korzystne z punktu widzenia przedsiębiorcy. Chodzi tutaj szczególnie o czas najmu i możliwość wypowiedzenia umowy. To dwie kwestie, które powinny być dokładnie przemyślane i uzgodnione między stronami. Często zdarza się, że umowa zobowiązuje na wynajem danego lokalu na minimum 3 lata. Gdy nie mamy pewności co do czasu na jaki planujemy wynająć powierzchnie magazynową, warto zastosować w umowie bezpieczne rozwiązanie w postaci np. 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Co do umowy, to warto również w niej określić kto odpowiada za poszczególne koszty prowadzenia magazynu. Należy także wyjaśnić kwestie związaną z normalną eksploatacją, a co za tym idzie zużyciem obiektu. Unikniemy tym samym niepotrzebnych nieporozumień i kosztów po zaprzestaniu korzystania z budynku.